2019 Winners

2019 Ambassador Winners
2019 North America Winners
State/Province Champions
Nutrien Ag Solutions — Holtwood, PA
Helena-Lenox — Lenox, TN
United Prairie, LLC — Tolono, IL
Premier Ag — Seymour, IN
J.R. Simplot Co — East Grand Forks, MN
Tyree Ag, Inc. — Laverne, OK
Dakota Seed and Service — Irene, SD
Mid Valley Agricultural Services, Inc. — Oakdale, CA
Helena Agri-Enterprises, LLC — Mesquite, NM
Helena Agri-Enterprises, LLC — Wharton, TX
Nutrien Ag Solutions — Carmen, Manitoba
Nutrien Ag Solutions — Provost, Alberta
2019 Latin America Winners
Country Champions
Gatto Hnos — Cordoba, Argentina
Establecimiento Las Chilcas SA — Cordoba, Argentina
Coopercitrus — Bebedouro, Brazil
Coopavel Cooperative Agroindustrial — Cascavel, Brazil
Agro Amazônia Produtos Agropecários SA —  State of Mato Grosso, Brazil
Coplana Cooperativa Agroindustrial — Guariba, Brazil
Cooperativa Agropecuária Centro Serrana — Santa Maria de Jetibá, Brazil
Interoc SA — Guayaquil, Ecuador
Aris Industrial SA — Lima, Peru
Farmagro SA — Guayas, Ecuador
Adelnor Grupo Empresarial — Sinaloa, Mexico
LOF Agro de Guasave SA de C.V. — Sinaloa, Mexico
Semillas Agrozona Cuauhtemoc SA de C.V. — Chihuahua, Mexico
Merit Winners

Proagro Del Noroeste S.A. de C.V. – Sinaloa, Mexico
Hi Tec Soluciones SA de CV – Ocotlan, Mexico
Villa Oro Agro S.A. de C.V. – Jalisco, Mexico
Farmex – Lima, Peru
Guyana Rice Developments Board – Georgetown, Guyana
Deragro Distribuidora De Insumos Agrícolas, Ponta Grossa, Brazil
Nativa Agronegócios.  Pato De Minas, Brazil
Cooperativa Dos Plantadores De Cana Do Oeste Do Estado De São Paulo, Sertãozinho, Brazil
Groquima Produtos Agropecuários, Goiânia, Brazil
Adubos Real LTDA, Pouso Alegre, Brazil
Spaço Agrícola Piracanjuba, Piracanjuba, Brazil
Agroponto Ferreira Casa Agrícola LTDA, São Sebastião do Alto, Brazil
América Insumos LTDA, Sorriso, Brazil
Agropecuaria Pb LTDA Epp, Pimenta Bueno, Brazil
Coasul Cooperativa Agrondustrial, (São João, Brazil
Cooperativa Tritícola Sarandi, Sarandi, Brazil
Mocelin, Lucas Do Rio Verde, Brazil
Módulo Insumos Agropecuários, Vitória Da Conquista, Brazil
Nativa, Agronegócios, Ibiá, Brazil
Qualiciclo Agricola, Limeira, Brazil
Bellamar Estancias S.A. – Buenos Aires, Argentina
Establecimientos La Negra S.A. – Buenos Aires, Argentina

2019 Asia Pacific Winners
Country Champions
Guben Agricultural Materials — Zhanghua, Taiwan
Haider and Son’s — Punjab, Pakistan
Sangtaveecropcare 1973 Co. Ltd —  Khon Kaen, Thailand
Aljay Agro-Industrial Solutions — Isabela, Philippines
Loc Troi Group Joint Stock Company — Ho Chi Minh City, Vietnam
DJ’s Grower Services and Supplies Pty Ltd — McLaren Vale, Australia
Sungreen Taiyoen Co. Ltd —Hokkaido, Japan
Merit Winners

China

Ploughman Agricultural Science and Technology Co. — Ltd., Gansu, China
Jinan Tianhe Agricultural Resources Ltd. — Shandong, China
Limin Seed Store-Fengxiang Town, Luobei County — Heilongjiang, China
Minqin County De Long Yuan Agricultural Science and Technology Co. Ltd. — Gansu, China
Ningxia Jia Rui Agricultural Resources Ltd. — Gansu, China
Xinle City Seed Co., Ltd. — Hebei, China
Luobei Limin Seed Store — Heilongjiang, China
Gansu Agricultural Science and Technology Co. Ltd. — Gan Su, China

India
Agriculture Center — Nugchia, Bhglpur, Bhihr, India
Aryan Seeds — Jharkhand, India
Kissan Ghar — Bihar, India
Mata Di Traders — Bihar, India
Bhagwati Traders — Bihar, India
Abhijit Jha — Bihar, India
Swastik Trading Company — Bihar, India
Anujdeo Khad Beej Bhandar — Bihar, India
Shri Gajanan Krishi Seva Kendra — Bihar, India

New Zealand
Inta-Ag Ltd. — Auckland, New Zealand

Australia
Serve-Ag — Tasmania, Australia

Pakistan
Hassan Trade — Punjab, Pakistan
Modal Agriculture Projects — Punjab, Pakistan
S&R Agri Farm — Punjab, Pakistan
N.A. Agri Services — Punjab, Pakistan
Umair Haris and Co. — Punjab, Pakistan
Al-Kazmeen Traders — Punjab, Pakistan
Zulfikar Zari Corporation — Punjab, Pakistan
Baba Jee Agri & Cattle Farms — Punjab, Pakistan
Wahid Farm — Punjab, Pakistan

Philippines
TUKSplusOIL Processing Services — Metro Manila, Philippines

 

2019 Europe, Middle East, Africa Winners
Regional Winners*
Amiran Kenya Limited - Nairobi, Kenya
Eridon SPE - Knyazhychi, Ukraine
Kut-San Agricultural Marketing - Kirazlik, Turkey
*Regional Winners also earned Country Champion and Merit Winner status
Country Champions
Agroquimicos de Levante — Valencia, Spain
Agroprosperis Group (LLC AP IMPORT) — Kyiv, Ukraine
Chemtex PLC — Addis Ababa. Ethiopia
Git Chem Ltd. — Ruwa, Zimbabwe
Uzima Agribusiness LTD — Arusha, Tanzania
Merit Winners

Europe
Viti Meca — France

Africa, Middle East
African Malaike — Tanzania
Agricura Private Limited — Zimbabwe
Xsit — South Africa